Galata Köprüsü Tamiri

Baskül Köprü , arıza nedeniyle 2 yıl süreyle açılamamış ve gemiler Haliç’e giriş çıkış yapamamışlardır. Şirketimiz (O zamanki ismi ile Nessac Ltd.) proje süresi içinde gerekli çalışmaları yaparak işi tamamlamış ve Kanatlar açılır kapanır hale getirilmiştir. Halen de sorunsuz açılıp kapanmaktadır.

Projenin hedefi Baskül Köprü Kanatları Ana Taşıyıcı Çeliklerinde oluşan yırtılmaların kesilerek demontajı ve yeni çeliklerle değiştirilerek kaynak ve çelik işlerini yapılması ve yeni sisteme göre hidrolik, mekanik ve elektrik sistemlerinin güncellenerek yeniden devreye alınmasıdır.

Projenin Kapsamı

Toplam 4 adet baskül köprü kanat yükünün  geçici olarak keson içine yapılan çelik taşıma platformlarına transfer edilmesi, işin tamamlanmasından sonra bu platformların demonte edilerek yükün tekrar köprüye transferi ve sistemin devreye alınması.

İşin Boyutu

Her biri ortalama 1500 ton ve toplam ağırlığı 6000 ton olan 4 adet baskül köprü kanadı.

Yenileme için ayrıca 600 ton çelik kullanılmıştır.

Proje Detayları

Başlangıç ve Bitiş

Proje Başlangıcı: Şubat 1999

Proje Bitişi: Eylül 2001

Proje Sonucu: Süresinde tamamlanarak Basül Köprü yeniden çalıştırılmış ve devreye alınarak kesin kabulü yapılmıştır.

İşveren

STFA – THYSSEN  Consortium

Proje Kapsamı

İşin Kapsamı

Toplam 4 adet baskül köprü kanat yükünün  geçici olarak keson içine yapılan çelik taşıma platformlarına transfer edilmesi,işin tamamlanmasından sonar bu platformların demonte edilerek yükün tekrar köprüye transferi ve sistemin devreye alınması.

İşin Miktarı

Her biri ortalama 1500 ton ve toplam ağırlığı 6000 ton olan 4 adet baskül köprü kanadı.  Yenileme için ayrıca 600 ton çelik kullanılmıştır.